NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Toprak Ana İntikam mı Alıyor?

Dr. Fatih KARAYANDI

16 Temmuz 2006

Dr. Fatih KARAYANDI

Değerli Basın Mensupları;

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA); kenelerle bulaşan, ölüm oranı yüksek, ateş ve hemorajik bulgular ile seyreden hastane enfeksiyonlarına neden olan viral bir hastalıktır. Kırım-Kongo kanamalı ateşi (KKKA) ilk kez 1944 ve 1945 yılı yaz aylarında Batı Kırım steplerinde çoğunlukla ürün toplamaya yardım eden Sovyet askerleri arasında görülmüştür. 200’den fazla kişiyi etkilemiştir. Hastalığa Kırım hemorajik ateşi adı verilmiştir (www.kkgm.gov.tr).
 
II. Dünya Savaşı öncesinde, hem Almanların hem de Rusların Kırım’a dair çeşitli planları bulunmaktaydı. Dönemin Sovyet lideri Stalin’in, 1941 sonbaharında bütün Kırım Türklerini Kazakistan bozkırlarına sürmeyi tasarladığı nakledilmektedir. Diğer taraftan, Almanlar da Kırım’ın kendi topraklarına dahil edilmesi, bölgenin Alman subayları için bir tatil beldesi haline getirilmesi veya İtalyanlarla ihtilaflı oldukları Güney Tirol Almanlarının buraya yerleştirilmesi düşüncesini taşıyorlardı. Bu düşüncelerini gerçekleştirmek için ise, Kırım’da yaşayan Ruslar, Ukraynalılar, Kırım Türkleri dahil herkesin sürgün edilmesi gerektiğine inanıyorlardı. Savaşın başlamasından yaklaşık iki yıl sonra Sovyet topraklarını istila eden Alman orduları, Ekim 1941’de Kırım’ın kuzeyindeki Orkapı (Perekop)’dan içeri girerek, 30 Kasım1941’e kadar Akyar (Sivastopol) dışında bütün Kırım’a hakim oldular. 5 Kasım 1943’te Stalingrad’da Alman ordusuna karşı ezici bir galibiyet kazanan Kızıl Ordu birlikleri, ilerlemesini sürdürerek 10 Nisan 1944’te Kırım’a yeniden hakim oldu. Beriya ise, 10 Mayıs 1944’te Sovyet devlet başkanı Stalin’e, Kırım Türklerinin Sovyet halkına karşı “ihanet ettiği” göz önüne alınarak, bütün Kırım Türklerinin Kırım bölgesinden çıkarılması hususunda Devlet Güvenlik Komitesi (GKO)’nin onayını talep ediyordu.
 
Beriya sürgün edilecek Kırım Türklerinin, hem tarımda (kolhoz ve sovhozlarda), hem de sanayi ve ulaşım alanlarında kullanılmak üzere Özbekistan SSC bölgelerinde iskan edilmesinin uygun olacağını düşünüyordu. Ve 18 Mayıs 1944 de başlayan sürgün 21 Mayısta tamamlanmış yaklaşık 400.000 Kırım Türkü kendi topraklarından her türlü işkenceye maruz bırakılarak sürgün edilmiştir. Kırım Türkleri ve Kırım’da yaşayan bir çok topluluğun zorla Sovyetler Birliği’nin çeşitli bölgelerine sürülmelerinden sonra Kırım adeta boşalmıştı. Her alanda son derece ciddi iş ve işçi gücü açığı ortaya çıkmıştı. Özellikle Kırım’ın ekonomisine hayat veren ünlü bağ ve bahçeleri harap olmuştu. Sürgün kararnamesinin ardından 15 Mayıs’ta Halk Komiserliği Sovyeti (SNK) tarafından yayınlanan bir talimatname ile Kırım’ın güney bölgelerinde zirai faaliyetlerin yapılması için çalışabilecek elemanlar temin edilmesi hususu ele alınmıştı. Kırım devlet yetkilileri, bu talimatname uyarınca 27 Mayıs’ta bir kararname yayınlayarak, yarımadadaki tarım işlerinin yürütülmesi için Ukrayna’nın çeşitli yerlerinden iki ay içinde 13.800 kişinin getirilmesini sağladılar (www.vatankirim.net). Ve ilk defa Kırım Kongo Humması buraya getirilen kişiler ve bunlara yardım eden Rus Askerleri arasında görüldü.
 
Ne dersiniz Acaba öz evlatlarından ayrılan toprak ana intikam mı aldı? Ayrıca Kırım Hemorajik Ateşi bir biyolojik savaş ajanıdır. Kanamalı ateşler biyolojik silah olarak kullanılmaktadır. (Kaynak: http://www.saglik.gov.tr) GATA tarafından açıklanan KİMYASAL VE BİYOLOJİK TERÖRİZM isimli raporda Biyolojik Savaş ajanları arasında Kırım Hemorajik Ateşi de geçmektedir. (http://www.gata.edu.tr/saglikbilimleri/nbc KİMYASAL VE BİYOLOJİK TERÖRİZM, Editör: Prof. Dr. Ecz. Kd. Alb. Turan KARAYILANOĞLU) Türkiye’de 2002-2006 yılları arasında Kene ısırığına bağlı 736 Kırım Kanamalı Ateşi vakası bildirilmiş ve bu hastalık nedeniyle 36 kişi yaşamını yitirmiştir.
 
Sonuç olarak ölüm oranı yüksek, ateşli bir viral hastalık olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ile ilgili kamuoyu ayrıntılı olarak bilgilendirilmeli ve önlem olarak aşağıdaki tedbirler alınmalıdır.

Bu haber 1137 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi