NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Kuyulara Atılan Türklük

Dr. Fatih KARAYANDI

04 Şubat 2010, 23:04

Dr. Fatih KARAYANDI

 
2009 Yılının Nisan ayında Prof. Dr. Hakan KIRIMLI Hocam ile birlikte Ceyhan’daki köy gezilerimize yenilerini ekliyorduk. Amacımız; Kırım ve Kafkasya’dan göç eden Nogay Türkleri tarafından ilk yerleşik hayatın başlatıldığı Ceyhan’da, Nogay Türkleri tarafından kurulmuş olabileceğini düşündüğümüz bazı köylerde incelemeler yapmaktı. Hakan Hoca 1999 yılından bu yana Ceyhan’la bağını hiç koparmamıştı. Daha doğrusu koparamamıştı. Nedeni ise bugün başka isimlerle anılan fakat zamanında Nogaylar tarafından kurulmuş köylere, günümüzde ahalisinde yaşayan Nogaylar olmadığı için zaman içinde yenilerinin eklenmesiydi. Bu köyler bazen bir duyum bazen zamanında kaleme alınmış bir kitapçık bazen de arşivlerde rastlanılan bir belge sonucu önümüze geliyor ve bizlerde avına saldıran bir kurt misali o köylere ulaşıp bilgi edinmeye çalışıyorduk. Sonuç ne olursa olsun bunu yazıya aktarmak ve gelecek nesillere ışık tutmak bize inanılmaz zevk veriyordu. Amacımız Türklük ile ilgili gizli kalmış bilgileri gün ışığına çıkarmaktı. Kürt köyü ismiyle bilinen bir köyün Alayıl Bağçaları isminde bir Nogay köyü olduğunu tarihe kazıyorduk. En önemli Mihmandarımız ise Türk’e özgü, Türk’ün tarihe mal ettiği TAMGALARDI. Tamgalar tarih boyunca Türklerin kullandıkları eşyalara kazıdığı işaretlerdir. (Ayrıntılı Bilgi İçin Bkz: http://sehriadana.com/Adana-ya-Dair-Yazilar/176-MEZAR-TASLARIYLA-TASINAN-TAMgALAR.html)))
 
Köy ziyaretine önce mezarlıktan başlıyorduk. Çünkü bulduğumuz Tamgalı bir mezar taşı bizlere inanılmaz derecede önemli bilgiler veriyordu.
 
 
Hakan Hoca ile birlikte köy gezilerimizi tamamladıktan sonra Hocanın isteği üzerine Ceyhan’a bağlı Büyük Mangıt Beldesine geçtik. Hakan Hoca, Mangıt’ın tarihi ile ilgili aklına takılmış birkaç soru işaretine cevaplar aramak istiyordu. Hoca ve yardımcısı Recep’i Mangıt Belediyesine bıraktıktan sonra Büyük Kırım Mahalle Muhtarı Erdoğan Duvarcı ile birlikte Hocanın Tamgalar açısından oldukça zengin olduğunu bizlere aktardığı, Mangıt Mezarlığına gittik. Burası da bir Nogay yerleşimiydi. Mangıt ismi dahi Nogaylar içinde sivrilmiş bir boy olan Mangıtlardan geliyordu. O kadar ki Orta Asya’da Nogay yerine Mangıt kelimesi kullanılırdı. Mezarlığa ulaşmamız ile birlikte inanılmaz bir yağmur başladı. Ama bu yağmur bizi yıldıramazdı. Bütün mezarlığı dolaştıktan sonra sadece birkaç Tamgaya rastlamak bizi üzdü. Çünkü Hakan Hoca Ceyhan da en fazla Tamganın Mangıt’ta olduğunu söylemişti. Dayanamadık ve Hocayı aradık.
 
Hocaya bahsettiği kadar çok Tamga bulamadığımızı belirttik. Hakan Hoca apar topar mezarlığa geldi. Onunla beraber yağmur altında mezarlığı tekrar dolaştık. Gerçekten Tamgalar kaybolmuştu. Hakan Hoca’da bizler gibi üzüldü. Çünkü birkaç yeni Tamgalı mezar taşı için Ankara’dan buraya gelen birisi için Ceyhan’da en fazla Tamganın bulunduğu mezarlıktaki Tamgaların yok olması inanılmaz bir üzüntü kaynağıydı. Hoca’nın ağzından ‘’Yapmış yapacağını’’ sözleri döküldü. Bizler merak edip sorunca; 1999 yılındaki Mangıt ziyaretinde o dönem Belediye Başkanı olan Kamil Sarı beyin ‘’Ben mezarlıkta bir düzenleme yapacağım. Bu taşları da kaldıracağım dediğini ‘’ Bunun üzerine de kendisinin yaklaşık bir saat bu taşların Türk Kültürü ve Tarihi üzerine olan etki ve önemlerini anlattığından bahsetti.
 
 
 
Cep telefonundan hemen Kamil Sarı beye ulaştım. Kendisi bu konu ile ilgili hiçbir bilgisinin olmadığını söyledi.
 
Ben burada kimseyi itam etmiyorum lakin Tamgalı Mezar taşlarını yok eden zihniyetin kesinlikle Türklük düşmanı olduğunu biliyorum.
 
Ben Türk kültürüne yapılan bu saldırının peşini bırakmadım ve bırakmayacağım. Havanın açık olduğu günlerde tekrar tekrar mezarlığı ziyaret ettim ve halkla konuştum. Öğrendiğim bilgiler Kamil Sarı döneminde yapılan mezarlık düzenlemesinde bu taşların sökülerek bir kuyuya atıldığıydı.
 
Tamgaların atıldığı Kuyuyu da buldum. Gerçekten içi mezar taşlarıyla doluydu. Allaha Kısmet ederse yağışlar durduktan sonra bu kuyudaki mezar taşlarını çıkarmak için gereken çalışmaları başlatacağız.
 
Ben şahsen Türk’e ve Türklüğe ait olan bütün değerleri korumayı kendime en önemli görev addediyorum. Bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağım.
 
Not: Cevap hakkı doğan Kamil Sarı beyin bu konuda yapacağı bütün açıklamaları ve sorumlular hakkında vereceği bütün bilgileri de Şehr-i Adana’da yayınlayacağımızı bildiririz.
 
Sağlıkla Kalın
 

Bu haber 1722 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi