NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Ceyhun'dan Ceyhan'a

Dr. Fatih KARAYANDI

31 Mart 2006

Dr. Fatih KARAYANDI

Ceyhun'dan Ceyhan'a isimli 1. Ceyhan Sempozyumu tüm hızıyla devam etmektedir.

İlk gün yapılan açılış konuşmalarında MHP Genel Başkan Yardımcısı, Adana Valisi, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı,Tarsus Belediye Başkanı, Osmaniye, İskenderun ve Payas Belediye Başkanları ve Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf HALLAÇOĞLU söz aldılar. 1. Gün oturumunda konuşan Sn. Yusuf HALLAÇOĞLU, "Çukurova’da Türkmen Aşiretleri" adlı bildirisinin bir bölümünde, Çukurova’da bulunan Dündarlı ve Sarıçam bölgelerine çok önceleri yerleşmiş, Kıpçak Türklerinden bahsetti ve bugün Tatar olarak anılan Türklerin de aslen Kıpçak boyuna mensup olduğunu belirtti. İlk gün öğle yemeğinde hazırladığımız çekimleri, yemek salonunda hazırladığımız projeksiyon sistemi ve ses düzeni ile sunduk. Fakat yaklaşık 400 kişinin katıldığı ve gün ışığının fazla olduğu bir saate yapılan bu gösteri, ne yazık ki (katılımcılar çok acıkmış olmalı ki) çatal kaşık sesleri arasında beklediğimiz ilgiyi göremedi.
 
İkinci gün oturumlarında uzun bir süre sohbet etme imkanı bulduğumuz, Irak Türkmen Cephesi katılımcıları, içimizi burkan açıklamalarda bulundu. Allah yardımcıları olsun.
 
2. Oturumda Yrd. Doç. Dr. Mustafa AKSOY, Kırım Tatar Halı ve Kilim Motifleri ve Mezar Taşlarında Bulunan Tamgalarla ilgili bir bildiri ve görsel sunum yaptı. Sohbetimiz esnasında bahsettiğim Ceyhan Kılıçkaya Köyü ile Konya Kırkkuyu Köyündeki mezar taşlarında bulunan tamgalar çok ilgisini çekti. Ben de Kıpçaklar Kopçakta isimli sunumuma ''Terörist cenazelerine verdiği ambulans hizmeti ile değil de böyle bir sempozyumla gündeme gelen Ceyhan Belediyesine teşekkür ederek'' başladım.
 
Bildiri sonrası Sn. Dr. Yaşar KALAFAT, Karam Yayıncılık tarafından çıkarılan, Karadeniz Araştırmaları isimli derginin bu sayısında, özellikle Nogay kültürü ile ilgili önemli yazıların bulunduğunu ve benim bildiri özetimi de bu dergiye ulaştıracağını belirtti. Ben de bu arada Adana’da ve Ceyhan’a bağlı yeni Kırım yerleşimlerinin olduğunu büyük bir sevinçle öğrendim. Sizlerin de ilgisini çekecek bir listeyi aşağıya hazırladım.
 
Ceyhan’daki (Kopçak / Yarsuvat / Yarbisi / Hamidiye / Örfiye) Kırım Tatar ve Nogay Köyleri:
Ceyhan Merkez
1) Büyük Kırım Mahallesi
2) Küçük Kırım Mahallesi
Kasabalar
1) Mercimek Kasabası
Köyler
1) Çakaldere Köyü
2) Büyük Burhaniye (Yeşilhöyük) Köyü
3) Toktamış Köyü
4) Kılıçkaya Köyü
5) Yellibel Köyü
6) Büyük Mangıt Köyü
7) Küçük Mangıt Köyü
8) Yeşiloba Köyü
9) Yılankale Köyü
10) Çiflikat Köyü
11) Altıkara Köyü (bu köyün Nogaylar tarafından kurulduğunu ve hala Nogayların yaşadığını yeni öğrendim.)
Bunların dışında Baklalı, Tatarlı ve bazı Çerkes köylerinde de Tatar ve Nogayların yaşadığına dair duyumlarımız var. İlerleyen zamanlarda bu konuda da bilgimiz olacak. Ayrıca Sağkaya Köyünde Nogay soy isimli kişilerin yaşadığı duyumunu aldık. Onlara ulaştık fakat sadece soy isimlerinin Nogay olduğunu, kendilerinin 1936 yılında Bulgaristan’dan geldiklerini ve Nogay olmadıkları bilgisine ulaştık.
 
Adana Merkez Çifteminare civarında, Kayseri'den geldiklerini söyleyen ve kendilerinin Nogay olduğunu bilen Nogay soy isimli bir başka aileye daha ulaştık.
 
Ayrıca sempozyumda bu gün bir Tatar Köyü olan Yellibel Köyünün halk kültürünün anlatılacağı bir bildiri de Sn. Yrd. Doç. Dr. Refiye ŞENESEN tarafından sunulacaktır. Sempozyum hafta sonu devam edecektir.
 
Savlukban Kalın. 31.03.2006

Bu haber 1450 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi