Nogay Türkçesi


Açıklama:
Kategori: Köşe Yazıları
Eklenme Tarihi: 16 Mart 2013
Geçerli Tarih: 26 Ağustos 2019, 12:23
Site: NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
URL: http://www.nogay.org.tr/yazar.asp?yaziID=512SEVGİLİ NOGAY TÜRKLERİ

Birilerinin dil uğruna yaşadıkları topraklara nasıl ihanet ettikleri hepimizin malumudur.

Buradan hareketle,1990'lı yıllardan beri kurumsallaşma çabaları yürütülen dernek çalışmalarının kültür kısmının bence en önemli ayağı olması gereken NOGAY DİLİ üzerinde,gerekli hassasiyetin gösterilmesinin zamanı artık gelmiştir.

Ankara ve Konya illerine bağlı köylerde hepimizin yaşadığı bir gerçek var. Komşu köylerimizin ulaşım araçlarından hemen her gün yararlanmak durumundayız. Biz o araçlara bindiğimiz de araç içinde bulunanlar bizi yok sayarak kendi dillerinde rahatça konuşmaktadırlar. Biz NOGAY'lar ise aramızda dilimizi anlamayan biri olduğunda ayıp olmasın diye genlede NOGAY'ca konuşmayız.Bu durum artık bir gelenek oldu ve gençlerimiz ülkemiz insanına ayıp olur anlayışına bürünüp NOGAY'cayı bilmez duruma düşürüldü. Şimdi evlerimizin içinde bile % 90 oranında NOGAY'ca konuşulmamaktadır.

Gerek folklorik ve gerekse sosyal kültürümüzü NOGAY'casız yaşamak bana biraz abes geliyor,Şu yazıyı bile tamamen NOGAY'ca yazmak için çok düşündüm ama konunun esasının kaybolmasından korktum. Yine doksanlarda Romanya'dan Köstence Millitvekili,şimdi soyadını hatırlamadığım Özcan bey bana NOGAYCA konuştuğu zaman afallamış ve ne söylediğini anlamadığım için Özcan bey bana, siz tamamen Türkiye Türkçesine adapte olmuş ve NOGAY Türkçesini unutmuşsunuz demişti. O zaman kendi kendime NOGAY'lığımın bir anlamı kalmadığını düşünmüştüm.

Dilden  giderek diğer kaybolan değerlerimizi tekrar sosyal yaşamımıza katacak olan yine dilimiz, NOGAY'cadır. Bu alanda Sn. Hasan Basri ERYİĞİT, Sn. Hasan BENLİ, Sn. Muherrem YILMAZ, Sn. Cemil SÜTBAŞ, Sn. Hakan BENLİ. Sn. Fatih POLAT, Sn. Mehmet PEKCAN, SN. Necdet ÖZEN çok değerli çalışmalarda bulunmuşlardır, bu çalışmaların ve akademik alanda Sn. Prof. Dr. Hakan KIRIMLI, Sn. Dr. M. Aziz SÜTBAŞ, Sn. Dilek ERGÖNENÇ AKBABA'nın çalışmalarının bütün NOGAY etkinliklerinde sosyalleştirilmesi için gerekli tanıtım ve iletişim kanallarının azami derecede kullanılması gerektiğine inanıyorum.

Seyitahmetli köyünde bir düğünde dinledim, Orhan BERK kardeşimiz, saz eşliğinde çok güzel NOGAY'ca türküler söyledi, bütün bu varlıklarımızı, değerlerimizi artık tanımanın ve tanıtmanın zamanıdır diyorum.

Bu durumu Derneklerimizin değerlendirmesine sunuyorum.