NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
3. Dünya Türk Forumu Edirne Deklarasyonu Yayınlandı

3. Dünya Türk Forumu Edirne Deklarasyonu Yayınlandı

Tarih 25 Haziran 2014, 21:57 Editör Cemil SÜTBAŞ

Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM)'nce, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı işbirliği ile 28-30 Mayıs 2014 tarihleri arasında, Edirne Valiliği'nin ev sahipliğinde düzenlenen 3. Dünya Türk Forumu "Edirne Deklarasyonu" yayınlandı.


Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM)'nce, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı işbirliği ile 28-30 Mayıs 2014 tarihleri arasında, Edirne Valiliği'nin ev sahipliğinde düzenlenen 3. Dünya Türk Forumu "Edirne Deklarasyonu" yayınlandı.

Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin teklifi ile;
Deklarasyonun 4. maddesine, "Türk Cumhuriyetlerinde turizme bağlı ulaşım imkânları ile konaklama tesislerinin sayılarının artırılması, mevcut olanların kapasitelerinin geliştirilmesi için gerekli teşvik çalışmaları yapılmalıdır." ifadesi ile 8. maddesine, "Türk Cumhuriyetleri arasında havayolu ve karayolu ulaşımının geliştirilmesi için resmî ve özel müteşebbisler teşvik edilmeli, gerekirse kredi sağlanmalıdır." ifadesi eklendi.

Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin teklifi ile deklarasyona;
"TÜRKSOY, Türk Keneşi ve diğer Türk Dünyası Birlikleri’nde Türk Cumhuriyetleri ile Özerk Türk Cumhuriyetleri temsil edilmektedir. Söz konusu birliklerde, diğer Türk topluluklarının da temsil edilebilmesi için çalışma yapılmalıdır." şeklindeki 14. madde ile "Türk Dünyası’nı oluşturan ülkeler ve akraba toplulukları arasında; turizmi geliştirici Türk Dünyası Olimpiyatları, Türk Dünyası Patent Enstitüsü, Türk Dünyası Akademisi, Türk Dünyası Tarih Kurumu, Türk Dünyası Dil Kurumu, Türk Dünyası Tiyatro ve Sinema Ödülleri, Türk Dünyası Şarkı Yarışması gibi müşterek sanatsal, sportif ve kültürel organizasyonlar/kurumsallaşmalar teşvik edilmelidir." şeklindeki 15. maddenin eklenmesi benimsenmiştir.

14. maddenin deklarasyona eklenmesiyle; TÜRKSOY, Türk Keneşi ve diğer Türk Dünyası Birlikleri’nde Türk Cumhuriyetleri ile Özerk Türk Cumhuriyetleri ile birlikte Nogay Türkleri ve diğer Türk topluluklarının da temsil edilmesi, ilk kez ve resmen talep edilmiştir.

"Türk Cumhuriyetleri; Kültür Diplomasisi ve Turizm" ve "Türk ve Ermeni Diasporaları; Kamu Diplomasisi: Fırsatlar ve Riskler" ana temalarının görüşüldüğü toplantıya, Türk Dili konuşan ülkelerden ve Türk Diasporalarının bulunduğu 60 ülkeden düşünce ve kanaat önderleri, sivil toplum ve düşünce kuruluşlarının yöneticileri, akademisyenler, büyükelçiler, parlamenterler, senatörler, bakanlar, başbakan ve meclis başkanları ile çeşitli seviyelerde protokol temsilcileri, Türk Keneşi Genel Sekreteri, TÜRKSOY Genel Sekreteri, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Yunus Emre Enstitüsü, yerel yönetim temsilcileri, gözlemci diplomatik misyon temsilcileri ve ilgili uzmanlar ile medya temsilcileri katıldı.

Bu haber 2128 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Yañı Yıl Mesajı

Yañı Yıl Mesajı Yeni Yıl Mesajı

Nogay Devlet Orkestrası Halk Çalgıları Konseri

Nogay Devlet Orkestrası Halk Çalgıları Konseri ..........

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi