NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
1. Uluslararası Nogay Konferansı Çerkess'de Yapıldı.

1. Uluslararası Nogay Konferansı Çerkess'de Yapıldı.

Tarih 22 Mayıs 2014, 03:12 Editör Asya KAPAEVA

"Nogaylar: XXI Yüzyıl. Başlangıçtan Geleceğe Tarih, Dil, Kültür" konulu 1. Uluslararası Bilimsel ve Uygulamalı Konferans, Rusya, Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Ukrayna ve Belarus'tan 100'den fazla bilim adamının katılımıyla Karaçay-Çerkes Cunhuriyetinin başkenti Çerkesk'te, 14 Mayıs'ta açıldı.

Çeviri & Özet : Cemil SÜTBAŞ

"Nogaylar: XXI Yüzyıl. Başlangıçtan Geleceğe Tarih, Dil, Kültür" konulu 1. Uluslararası Bilimsel ve Uygulamalı Konferans, Rusya, Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Ukrayna ve Belarus'tan 100'den fazla bilim adamının katılımıyla Karaçay-Çerkes Cunhuriyetinin başkenti Çerkesk'te, 14 Mayıs'ta açıldı.
Forum, Rusya Nogay Federal Ulusal Kültür Özerkliği "Nogayel", Karaçay-Çerkes Devlet Üniversitesi ve Karaçay-Çerkes Beşeri Bilimler Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlendi.
 
16 Mayıs'ta çalışmalarını tamamlayan konferansa katılan bilim adamları; Nogay tarih ve etnolojisi, dil, edebiyat, sanat tarihi, siyaset bilimi, sosyoloji ve ekonomi gelişimini tartıştılar. Forumun sonucuna kabul edilen kararda katılımcılar; Nogay tarih ve kültürünün, Avrasya'nın, tarihi ve kültürel fenomeninin bir parçası olmasına yeterli olduğunun görüldüğünü bildirdiler.
 
Foruma katılan bilim adamları, uluslararası bir dernek oluşturarak güçlerini birleştirmeyi önerdiler. Buna ek olarak; Türkçe konuşan ülkeler ve bölgeler arasındaki bağlantıları güçlendirmek amacıyla, Nogay nüfusunun yoğun olduğu bölgelerde (Dağıstan, Stavropol Bölgesi, Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti, Çeçenistan, Astrahan Bölgesi) Nogay dilinin korunması ve geliştirilmesi için Rusya üniversitelerinde bir program çalışması yapılmasını benimsediler.
 
Konferans katılımcıları ayrıca, eğitim kurumlarında kullanılması önerilen ders kitaplarının, federal listesine dahil edilmesi için bölgelerin Eğitim ve Bilim Bakanlığına nezdinde girişimde bulunulması, eğitim sisteminin iyileştirilmesine yönelik olarak Nogay dilinin her düzeyinde çalışma yapılmasını tavsiye ettiler. Forumda katılımcılar, Karaçay-Çerkes Cumhuriyetinde bir koordinasyon birimi oluşturulmasına öncülük edilmesine karar verdiler.
 
KEREYTOV: Konferans, Nogay Halkının Konsolidasyonunu Kolaylaştırdı.
 
Konferansta konuşan Dr. Ramazan KEREYTOV; Nogayların, kendi dilini, kendi geçmişini, kendi geleneklerini bilmek zorunda olduğunu ifade etti.
 
KEREYTOV, "Konferans, dünyanın çeşitli yerlerinden insanların toplanmasına yardımcı oldu ama Konferansın, Nogaylarla birlikte Rus, Tatar, Çeçen, Karaçay, Çerkes ve diğer insanların temsilcilerinin katılımıyla, birçok halkların konsolidasyonuna katkısı olduğunu söylemek istiyorum." dedi.
 
ALTINTAŞ "Türkiye'de Milli Nogay bilinci gelişiyor, Rusya'daki Nogaylarla yakın ilişkiler geliştiriliyor."
 
Türkiye'nin Konya Karatay Kaymakamı Mustafa ALTINTAŞ, bu tür forumların, Nogayları birleştireceğini belirttiği konuşmasında; "Türkiye'de yaşayan Nogayların, atalarının yaşadıkları topraklara yaptıkları her ziyaretin, kendi kimliklerinin büyümesini teşvik ettiğini" söyledi.
 
KAPAEV: İnsanlara Nogay Tarihi Yeterince Anlatılmalı.
 
Araştırmacı Yazar İsa KAPAEV, Nogayların tarihi ile ilgili tarihi ve bilimsel ilk eserin, Trepavlov Vadim tarafından yazılan "Nogay Orda Tarihi" olduğunu onu diğer diğer kitapların izlediğini belirtti.
 
Yazar, bugün Nogay tarihini yansıtacak orijinal kaynaklara başvurmak gerektiğini belirtti.
 
Kazakistan'lı bilim adamı Zaynulla SAMASHEV de konuşmasında; Kazakistan'da bulunan Nogay Ordası'nın başkenti Saraycık'ın korunması hakkında bilgiler verdi.
 
Konferansa katılan bilim insanları.
Ученые-ногаеведы, участники конференции.
 
Konferans öncesi salon.
В зале перед началом выступлений.
 

Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti Meclis Başkanı Alexander IVANOV (sağda), Tarihçi Ahmet YARLIKAPOV (solda)'a ödül verirken.

Председатель парламента КЧР Александр Иванов (справа) награждает ученых-ногаеведов. Слева - Ахмет Ярлыкапов.
 

Konferansta kitap sergisi.

Книжная выставка в рамках конференции.
 
Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti Adler TÜRKMENOV, Siyaset Bilimci Eldar İDRİSOV, Prof. Dr. Nasipkan SUYUNOVA ve Tarih Bilimci Ahmet YARLIKAPOV.
Заместитель министра по делам национальностей, массовым коммуникациям и печати КЧР Адлер Туркменов, кандидат политических наук Эльдар Идрисов, доктор филологических наук Насипхан Суюнова и кандидат исторических наук Ахмет Ярлыкапов.
 
Rusya - Dağıstan Halk Sanatçısı Asiyat KUMRATOVA
Народная артистка России и Дагестана Асият Кумратова.
 

Dağıstan Onur Sanatçısı Fayzulla MUSAYEV

Заслуженный артист Дагестана Файзулла Мусаев. 
 
Dağıstan Devlet Tiyatrosu Nogay Vokal Grubu.
Вокальная группа Ногайского государственного театра, Дагестан
 

Dağıstan Onur Sanatçısı Asiyat TILEKOVA.

Заслуженная артистка Дагестана Асият Тлекова.  
 

Karaçay-Çerkes Onur sanatçısı Ayna CHERKESOVA.

Заслуженная артистка КЧР Айна Черкесова 
 
Konser sırasında katılımcılar ve konuklar.
Участники и гости конференции во время концерта.
 

Nogay müzisyenler Karaçay-Çerkes Halk Sanatçısı İslam SATIROV ve Kazakistan Arslanbek SULANBEKOV (önde).

Ногайский музыкант Ислам Сатыров и народный артист КЧР, заслуженный деятель культуры Казахстана Арсланбек Султанбеков (на переднем плане) и другие участники концерта. 
 

Konseri alkışlayan konuklar.

Гости концерта аплодируют выступавшим
 

Konferansa katılanlar. Karatay Kaymakamı (Türkiye) Mustafa ALTINTAŞ, Stavropol Nogay Kültür Otonomisi Başkanı Zaurbek SHERPEEV.

Участники конференции. В центре - глава Каратайского района города Конья (Турция) Мустафа Алтынташ и глава Ставропольской ногайской культурной автономии Заурбек Шерпеев.
 

Bu haber 3512 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Yañı Yıl Mesajı

Yañı Yıl Mesajı Yeni Yıl Mesajı

Nogay Devlet Orkestrası Halk Çalgıları Konseri

Nogay Devlet Orkestrası Halk Çalgıları Konseri ..........

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi